Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
ЗАВАНТАЖИТИ ПАМ’ЯТКУ МОЖНА ТУТ
Шановні представники засобів масової інформації, громадськості, вільні слухачі!
Ця пам’ятка розроблена для зручності та ефективності вашої діяльності у Донецькому апеляційному господарському суді під час висвітлення судового розгляду справ та присутності у залі судового засідання.
Донецький апеляційний господарський суд всіляко сприяв та неодмінно буде продовжувати сприяти вам у виконанні ваших професійних обов’язків та важливих суспільних функцій. У відповідь ми просимо представників мас-медіа, громадськості та вільних слухачів, які відвідують приміщення суду, дотримуватися певних правил поведінки в суді, процесуальних вимог, передбачених законодавством та загальноприйнятих морально-етичних норм.
Як відомо, частина шоста статті 129 Конституції України, стаття 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та стаття 4-4 Господарського процесуального кодексу України передбачають, що судовий розгляд та вирішення справ здійснюються гласно та відкрито, за винятком випадків, установлених процесуальним законом.
Нагадуємо, що про дату, час та місце проведення відкритого судового засідання у Донецькому апеляційному господарському суді можна дізнатися на офіційному веб-сайті суду (http://dna.arbitr.gov.ua/sud5030/) веб-порталу Судової влади України у розділі «Списки справ призначених до розгляду».
Розгляд справ у господарських судах відкритий, за винятком випадків, коли це суперечить вимогам щодо охорони державної, комерційної або банківської таємниці, або коли сторони чи одна з сторін обґрунтовано вимагають конфіденційного розгляду справи і подають відповідне клопотання до початку розгляду справи по суті (ч.1 ст.4-4 ГПК України).
Важливо зазначити, що встановлені обмеження узгоджуються з частиною першою статті 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, відповідно до якої судове рішення оголошується прилюдно, але преса і відвідувачі можуть не допускатися в зал засідань протягом усього судового розгляду або якоїсь його частини з метою збереження моралі, громадського порядку або національної безпеки в демократичному суспільстві, якщо того вимагають інтереси малолітніх чи захисту конфіденційності особистого життя сторін або у разі крайньої необхідності, якщо, на думку суду, в особливих випадках привселюдність розгляду може зашкодити інтересам правосуддя.
Рішення Донецького апеляційного господарського суду (ухвали, постанови) розміщуються в Єдиному державному реєстрі судових рішень (http://reyestr.court.gov.ua/).
У відкритому судовому засіданні мають право бути присутніми будь-які особи. У разі вчинення особою дій, що свідчать про неповагу до суду або учасників судового процесу, така особа за вмотивованим рішенням суду може бути видалена із зали судового засідання.
Учасники судового процесу, інші особи, присутні у залі судового засідання, представники засобів масової інформації можуть проводити в залі судового засідання фотозйомку, відео- та аудіозапис з використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів без отримання окремого дозволу суду, але з урахуванням обмежень, установлених законом. Трансляція судового засідання здійснюється з дозволу суду. Проведення в залі судового засідання фотозйомки, відеозапису, а також трансляція судового засідання повинні здійснюватися без створення перешкод у веденні засідання та здійсненні учасниками судового процесу їхніх процесуальних прав.
Звертаємо увагу на особливості фото- і відео зйомки у приміщенні суду, де знаходяться відвідувачі в очікуванні інших судових засідань.
Відповідно до статті 307 Цивільного кодексу України, фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Фізична особа, яка погодилася на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, може вимагати припинення їх публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя.
Представники ЗМІ, громадськості, вільні слухачі присутні у залі судового засідання, мають дотримуватися визначених законодавством загальних правил поведінки в залі судового засідання:
ü вставати при вході до зали судового засідання суддів та при їх виході;
ü заслуховувати рішення суду стоячи;
ü дотримуватися тиші;
ü виконувати розпорядження головуючого судді у справі;
ü додержуватися в судовому засіданні встановленого порядку;
ü утримуватися від будь-яких дій, що свідчать про явну зневагу до суду або встановлених в суді правил.
Чого НЕ ВАРТО робити в залі судового засідання – шість основних правил.
1. Сперечатися із суддею, судовим розпорядником або іншим працівником суду.
2. Користуватися мобільним телефоном (необхідно відключити звук і не розмовляти по телефону до закінчення розгляду справи).
3. Вживати їжу, напої або жувати жувальну гумку.
4. Обговорювати з колегою хід судового засідання (під час розгляду справи необхідно дотримуватись тиші).
5. Ставити запитання членам судової колегії (це не прес-конференція, до того ж, відповідно до кодексу суддівської етики, судді не мають права коментувати судові рішення, а на ваші запитання зможуть дати відповідь сторони у справі після завершення розгляду справи).
6. Виходити із зали судового засідання до завершення розгляду справи або до оголошення перерви у справі.
Представники ЗМІ, громадськості, вільні слухачі присутні на судовому засіданні (якщо вони не є стороною у справі) – просто спостерігачі, яким законодавством не надано можливості ставити питання суддям або сторонам у справі під час судового засідання.
Представники ЗМІ, присутні у приміщенні суду поза межами судового засідання, зобов’язані дотримуватися правил журналістської етики та норм поведінки у місцях загального користування, у тому числі утримуватися від наполегливих спроб інтерв’ювання суддів та працівників апарату суду без їхньої згоди.
Звертаємо увагу, що суддя має право не надавати жодних коментарів щодо ухвалених судових рішень та ходу розгляду судових справ.
Намагання отримати інформацію у суддів без їхньої згоди може розцінюватися як прояв неповаги до суду та судді як представника судової влади.
За неповагу до суду і судді винні особи притягуються до юридичної відповідальності (ст. 129 Конституції України).
Відповідно до частини 4 статті 74 Господарського процесуального кодексу України учасники судового процесу, а також інші особи, присутні в залі судового засідання, зобов'язані беззаперечно виконувати розпорядження головуючого, додержуватися в судовому засіданні встановленого порядку та утримуватися від будь-яких дій, що свідчать про явну зневагу до суду або встановлених у суді правил. За неповагу до суду винні особи притягуються до відповідальності, встановленої законом.
Зокрема, неповага до суду, що виразилась у злісному ухиленні від явки в суд свідка, потерпілого, позивача, відповідача або в непідкоренні зазначених осіб та інших громадян розпорядженню головуючого чи в порушенні порядку під час судового засідання, а так само вчинення будь-ким дій, які свідчать про явну зневагу до суду або встановлених правил, - тягнуть за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста п’ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян (ч.1 ст.1853 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
З повагою, надією на розуміння та
сподіванням на плідну і конструктивну співпрацю
Донецький апеляційний господарський суд.
Контакти ДАГС для ЗМІ:
головний спеціаліст, відповідальний за забезпечення
зв’язків із ЗМІ
Дем’янова Єлизавета Євгеніївна
телефон 38(050) 056-77-75
E-mail: inbox@dna.arbitr.gov.ua